KanalizacjaKanalizacja to nie śmietnik!

Dbajmy o naszą kanalizację

Ze względu na to, że nasza działalność to nie tylko projektowanie, ale i realizacja, to chcielibyśmy się dzisiaj zatrzymać przy temacie zanieczyszczeń wprowadzanych do kanalizacji i tym samym blokowania przepływów ścieków w systemach kanalizacyjnych. Dotyczy to uniemożliwiania odpływu ścieków poprzez rury kanalizacyjne, niszczenia pomp w przepompowniach ścieków, jak i urządzeń na oczyszczalniach.

Niestety wielu z nas nie przywiązuje wagi do tego co wrzuca do toalety, zlewozmywaków i innych przyborów sanitarnych. Często wrzucamy waciki, podpaski, resztki jedzenia, odpady zwierzęce czy obierki. To wszystko, w znacznym stopniu uniemożliwia właściwe odprowadzanie ścieków. Problem jest zdecydowanie silniejszy w blokowiskach, odpowiedzialność zbiorowa sprawia, że nie poczuwamy się do obowiązku dbania o nasze wspólne dobro. Na szczęście w domkach, gdzie każdy właściciel odpowiada za swoją część kanalizacji i widzi do jakiego potwornego stanu może ją doprowadzić, stara się nie wrzucać do ubikacji rzeczy/przedmiotów, które mogą jej zaszkodzić. Czy to jednak wystarczy? Otóż nie! Jak to mówią jedna jaskółka wiosny nie czyni. Jeśli chcemy żeby nastąpiły zmiany to wszyscy powinniśmy się do tych zmian przyczynić. Aby przybliżyć trochę problem, poniżej wstawiamy zdjęcie zapchanej pompy.

Zapchana pompa

 

Nie jest to przyjemny widok, prawda? Jeśli nie utożsamiamy się z problemem to zachowujemy się jakby go nie było. Na nasze nieszczęście problem nas dotyka zupełnie nieświadomie. Ile razy zdarzało się nam narzekać na wysokie rachunki? Woda… ścieki… wszystko takie drogie. Może większość nie zdaje sobie sprawy, że to również zapchane kanalizacje przekładają się na takie koszty. Codzienne wyjazdy w teren w celu wybierania tych zanieczyszczeń, wyjazdy do przepompowni na odtykanie zatorów i inne awarie na trasie naszych ścieków po prostu zmniejszają nasz budżet. Poza tym towarzyszące temu piętrzenie się ścieków, zapychanie rur czy bardzo uciążliwy zapach odbijają się na naszym komforcie i nerwach. A przecież rozwiązanie wydaje się takie proste 🙂

 

 

Dobry projekt sieci, czy przepompowni to nie jest nawet połowa sukcesu. W naszej firmie stosujemy najlepsze pompy i oczyszczalnie, jednak jeśli chcemy, aby gotowa realizacja spełniała swoje zadanie w 100%, musimy o nią dbać i ją wspomagać. Tylko taka wzajemna relacja pozwoli nam zaoszczędzić i w pełni wykorzystać potencjał montowanych przez nas rozwiązań technologicznych. 

Aby ułatwić i umilić nam życie, poniżej przedstawiamy małą ściągawkę czego nie wrzucamy do naszych toalet:

 

Chemikalia, torebki foliowe, gazety, patyczki higieniczne, farby, guma do żucia Prezerwatywy, resztki, baterie, ręczniki papierowe, żwirek, podpaskiWaciki, oleje, obierki, pieluchy, papierosy, mokre chusteczki

 

Pamiętajmy, że do toalety wrzucamy tylko papier toaletowy!!!

 

 

Źródła zdjęć: Internet